Zaloguj się Zarejestruj się

Wzorce ras one

Beagle

Psy gończe i rasy pokrewne

Wszystko o rasie: Beagle

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania
Rozmiar: Średnie psy
Długość życia: 12-15 lat
Rasa psów wg FCI: Psy gończe i rasy pokrewne
Zastosowanie:
  • Psy mundurowe
  • Psy myśliwskie
  • Psy do towarzystwa

Użytkowość: Pies gończy. 

Klasyfikacja FCI: Grupa 6 Psy gończe, posokowce i rasy pokrewne. Sekcja 1.3. Małe psy gończe. Obowiązują próby pracy. 

Historia

Sądzi się, że beagle powstał w drodze selekcjonowania najmniejszych foxhoundów do polowania z pieszym myśliwym, najczęściej na zająca. Do dzisiaj wykorzystywany jest do polowań w sforach, często organizowanych przez rozmaite stowarzyszenia i instytucje. Jest to mały pies pełen energii, entuzjazmu i wigoru, zawsze gotów do każdego zajęcia. Wszystkie cechy tego psa powinny składać się na obraz sportowca, a nie ma piękniejszego widoku niż sfora beagle gnająca za zdobyczą z głowami przy ziemi i ogonami postawionymi sztywno do góry. W czasie panowania Henryka VIII i Elżbiety I istniały także beagle szorstkowłose, niektóre tak małe, że mieściły się w kieszeni kurty myśliwskiej. Z czasem beagle stały się większe, ale do dzisiaj zdarzają się w miotach osobniki małe, nazywane „kieszonkowymi”.

Wygląd

Mocny, zwartej budowy, pies gończy, raczej szlachetny, nie ociężały.
Sierść: Krótka, gęsta, na każdą pogodę.
Maść: Trójbarwna (czarna, płowa i biała), błękitna, płowa i biała; biała w łaty: borsucze, zajęcze, cytrynowe; cytrynowa z białym, czerwona z białym, płowa z białym, czarna z białym, jednolicie białym. Wszystkie wyżej wymienione kolory z wyjątkiem czysto białego mogą być przesiane. Żadna inna maść niedopuszczalna. Koniec ogona biały.

Temperament

Wesoły, odważny, energiczny i zdecydowany, czujny i inteligentny. Ruchliwy i sympatyczny. Jego specjalnością łowiecką jest gonienie po śladzie, głównie zajęcy. Temperament zrównoważony; nie agresywny ani bojaźliwy.

Tresura

Ciężki w tresurze. Może sprawiać problemy

Warunki życia

Beagle są na tyle małymi psami aby czuły się dobrze w mieszkaniach, jednak tak jak wiekszość psów preferują wyjścia na zewnątrz. Mały ogródek będzie dla nich idealny. Potrzenuje uwagi ze strony właściciela.

Losowe ogłoszenia rasy Beagle dodane w naszym serwisie: